تبلیغات
ماه عسل - در دانشگاه ازدواج کنید...
 
ماه عسل
ای خداوند، به همه ملت ما شایستگی نجات و عزت ببخش
درباره وبلاگ


اللهم انی اعوذ بک من نفس لا تشبع و من قلب لا یخشع و من علم لا ینفع ومن صلوة لا ترفع و من دعاء لا یسمع

مدیر وبلاگ : ماه عسل
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
از آن گذشته افرادی که در یک دانشگاه درس می خوانند از نظر سنی، تحصیلی، فکری، علایق و انتظارات با هم تناسب و هماهنگی دارند. آنها به خاطر حضور طولانی در کنار هم، فقط بر ویژگی های ظاهری تکیه نمی کنند و امکان شناخت ویژگی های رفتاری، روانی و اخلاقی یکدیگر را هم دارند.

از همه اینها گذشته، حضور تعداد زیاد جنس مخالف امکان مقایسه را به وجود می آورد و این تضمین را می دهد که برخورد سریع و احساسی با یک نفر او را در دام عشق گرفتار نکرده است.

اما متأسفانه دیده شده که با وجود این فرصت ها و امتیازها، برخی از دوستی ها و رابطه های عاطفی دانشجویان پسر و دختر نه تنها به ازدواجی پایدار و رضایت بخش نمی رسند، بلکه باعث افت شدید تحصیلی، برقراری ارتباط های غیراخلاقی، ابتلا به بیماری های روانی، درگیر شدن با آسیب های اجتماعی نظیر سوء مصرف مواد و الکل و بروز و تشدید اختلافات خانوادگی می شود.

 هوسرانان را در هر گروه می توان دید، ولی بیشتر آنان پسران دانشجویی هستند که به خاطر زمینه های تربیتی نادرست و تجربه های غیراخلاقی در گذشته، در کمین دختران ساده دلی قرار می گیرند که فریب ظاهر جذاب و زبان چرب آنان را می خورند. هوسرانان می دانند که دختر دانشجو را نمی توان راحت و صریح به خلوت های گناه آلود کشاند. از این رو، با پیشنهاد ازدواج، دام هوس را می گسترانند

آسیب های دوستی در دانشگاه

هر دانشجو، به خصوص دانشجوی دختر، باید بداند در محیط کار و تحصیل با سه گروه از افراد جنس مخالف برخورد می کند: همکاران، هوسرانان و خواستگاران. همکار می تواند استاد، کارمند اداری یا یک همکلاسی باشد. او فرد محترمی است که یا ازدواج کرده و یا برای ازدواج آمادگی و تناسب لازم را ندارد. ارتباط با همکار باید در همان چارچوب و وظیفه مشخصی باشد که در دانشگاه تعریف شده است. هر نوع بر خورد کلامی، رفتاری و دیداری خارج از مرزهای تعیین شده زیان آور و ناپسند است.

هوسرانان را در هر گروه می توان دید، ولی بیشتر آنان پسران دانشجویی هستند که به خاطر زمینه های تربیتی نادرست و تجربه های غیراخلاقی در گذشته، در کمین دختران ساده دلی قرار می گیرند که فریب ظاهر جذاب و زبان چرب آنان را می خورند. هوسرانان می دانند که دختر دانشجو را نمی توان راحت و صریح به خلوت های گناه آلود کشاند. از این رو، با پیشنهاد ازدواج، دام هوس را می گسترانند. معدودی از مردان متأهل که دردناکانه در کسوت مقدس معلمی  قرار گرفته اند نیز با وعده ها و تهدیدهای آموزشی، دختران کم تجربه را وادار به رابطه های ناشایست می کنند.

گروه سوم جوانانی هستند متین و پاکدامن که می خواهند با دخترانی خوب و تحصیل کرده ازدواج کنند. برای اینکه بتوان با چنین دانشجویان شایسته ای پیوند زناشویی موفقیت آمیز و بالنده ای برقرار کرد، توصیه می کنیم دختر و پسر در ترم های اول و دوم رابطه های عاطفی و عاشقانه برقرار نکنند. یعنی اگر از کسی خوششان آمد یا دانشجویی به آنها پیشنهاد دوستی و ازدواج داد، به کشش احساسی و غریزی خود میدان ندهند و گفت وگوی کوتاه را به رابطه های طولانی و پنهان از والدین خویش نکشانند، بلکه بگذارند فارغ از تب و تاب احساس و دور از عشق، جهت درست را پیدا کنند.

باید درباره فرد پیشنهاد دهنده هماهنگی ها و تناسب هایی را که در بجث ملاک ها گفتیم، بررسی کنند و مطمئن شوند که خود و فرد مورد نظرشان به راستی انگیزه، توان و امکانات تشکیل زندگی را دارند. در صورتی که نتیجه بررسی ها مثبت بود، اشکالی ندارد که حداکثر سه جلسه با او در مکان های عمومی صحبت و سپس  با پدر و مادر یا یکی از خویشاوندان آگاه مشورت کنند. بعضی از استادان خیرخواه و با تجربه نیز آمادگی کمک به دانشجویان خود را دارند.

چند نکته ضروری

اگر قصد ازدواج دانشجویی دارید باید

1) شما و فرد پیشنهاد دهنده انگیزه و توان ازدواج را داشته باشید.

2) تناسب و هماهنگی ملاک های گروه اول درباره تان صدق کند.

3) از همان آغاز آشنایی خانواده را در جریان بگذارید.

4) با کمک بزرگ تر ها در باره ویژگی های پنهان طرف مورد علاقه خود تحقیق کنید.

یک ازدواج دانشجویی موفق

دلایل روابط غیر معمول در دانشگاه

روابط دانشجویان تا سطحی که عرف و شرع اسلامی را زیر سوال نبرد بدون اشکال است، اما وقتی به دلایل مختلف حتی با بهانه ازدواج، از حد ایده آل خود خارج شود مورد اشکال است. تحقیقات بسیاری در خصوص روابط بین دانشجویان صورت گرفته که نشان می دهد بیشتر دانشجویان دوستی های سالم و روابط در حد محیط دانشگاهی را ترجیح داده اند. اما عوامل متعددی به بروز روابط غیرمعمول در میان دانشجویان منجر می شود.

ضعیف بودن ابزارهای ارتباطی و کنترلی در دانشگاه ها، اوقات فراغت زیاد در دانشگاه ها، بیکاری اغلب دانشجویان در محیط های دانشگاهی، تنهایی و دوری از خانواده و ... از عواملی هستند که در گرایش دانشجویان به روابط با جنس مخالف تأثیر زیادی دارد.

میزان گرایش به روابط در میان دانشجویان شهرستانی با توجه به دوری از خانواده، احساس نیاز به توجه و محبت اطرافیان و داشتن اوقات فراغت زیاد، بیش از دیگر دانشجویان است. اگر شرایطی فراهم شود تا دانشجویان مدت زمان کمتری را در محیط های دانشگاهی بیکار بوده و یا دانشجویان اغلب در شهر های محل زندگی خود مشغول به تحصیل باشند، میز ان روابط میان دانشجویان و اشکال نامعقول آن کاهش می یابد.

در این نوع روابط با توجه به تکرار دیدارهای میان دانشجویان، دلبستگی خاصی میان آن ها ایجاد شده؛ به نوعی که در تصمیم گیری ها بر قوه تعقل دانشجویان نیز تأثیرگذار است. به همین دلیل در برخی روابط، دانشجویان میل به روابط جنسی نیز پیدا می کنند که البته در این گونه موارد این دانشجویان دختر هستند که لطمات بیشتری دیده و آینده آنها به خطر می افتد.

بعضی از دانشجویان به دلیل ایجاد روابط غلط و بروز برخی مسائل، مجبور به پنهان کاری شده و تا آخر عمر امکان تشکیل زندگی را پیدا نمی کنند. در برخی موارد دیده شده است که دانشجویان به روابط نامشروع و غیرجنسی کاملاً اعتقاد داشته و آن را خلاف عرف نمی دانند، اما آنچه مشخص است، میزان گرایش به روابط غیرعرفی در میان دانشجویانی که سطح اعتقادی بالاتری دارند، کمتر است

نوع مطلب : بی قلم، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 18 آذر 1390
ماه عسل
چهارشنبه 25 مرداد 1391 04:14 ب.ظ
salam .mersi ke javab dadi va bebakhshid dir sar zadam
chera bazi az aghayoon fekr mikonan ba yek ya 2 bar sohbat kardan ba kasi ke azash khastegari karde ,yani oon kanoom behesh javab mosbat dadeh??in doroste??tarze fekreshoon ????badesh miran hame ja jar mizanan ke felanii be man ghoul ezdevaj dade ???mardha hamashoon intoryan??khoda agheleshoon kone.
ماه عسل سلام. خواهش می کنم.
این مطلبتون که به سوال و جواب قبلی ربطی نداشت؟
در مورد این حرفتون هم خیلی موافق نیستم. وقتی آقایی حرف ازدواج با کسه دیگه ای رو میزنه حتما اون دختر خانم بهش جواب مثبت داده که اون آقا اومده علنی کرده. البته من منکر استثناها نیستم و وجود دارند افرادی که در توهمات و خیالات زندگی می کنند ولی با مطلق گویی شما که میگید مردها همشون اینطوری هستند، موافق نیستم.
یکشنبه 15 مرداد 1391 12:07 ب.ظ
salam
shoma ezdevaj daneshjooii ro ghabool dari?
khodetoon zaman daneshjooii ezdevaj kardi?
meyar haye shoma che hast ?
yanii daneshjo mitoone ezdevaj kone bedoon enke kar dashte bashe?mored dashtam valii sarbaz daneshjoye biikar!!!!! in aghelane hast ???????????
na

montazer javab to veblagetoon hastam
ماه عسل سلام. من ازدواج دانشجویی رو به طریقه درستش قبول دارم. یعنی اصولی و نه از روی هوس و احساس.
چون دیدم افرادی رو از دانشجوها که فقط از روی هوس ازدواج کردند و واقعا ازدواج کرده اند نه اینکه دوست باشند ولی انتخابشون درست نبوده.
خودمم هنوز دانشجو هستم ولی ازدواج نکردم.
دانشگاه هم به خاطر اینکه انسان انتخاب های زیادی داره و امکان مقایسه بین این انتخاب ها وجود داره میتونه به ازدواج کمک کنه.
اگه یه پسری سن 19 سالگی وارد دانشگاه بشه یعنی اصلا پشت کمکور نمونه چهار سال دانشگاه میشه23 سالش و دو سال هم سربازی داره میشه 25 سالش بعد تازه باید دنبال کار بگرده یعنی سنش میشه حدود 26 یا 27 سال. که فکر کنم یه کم برا ازدواج دیر باشه. از اون طرف هم این بالا رفتن سن ازدواج مشکلاتی رو برا خانم ها داره که فرصت نیست بنویسم.
و این میشه شرایط کلی جامعه ما یعنی در حالت کلی و بدون در نظر گرفتن استثناها هیچ پسری تا سن 26 یا 27 سالگی نمیتونه ازدواج کنه. تازه کار و سربازی به گفته شما حداقلش هست!
من فکر می کنم که یه خورده باید راحت تر فکر کرد. چون افرادی رو دیدم که ابتدای زندگیشون چقدر سختی و مشقت کشیدن ولی الان زندگی راحتی دارن.
درسته شرایط عوض شده ولی فکر کنم تو این شرایط وظیفه خانواده ها هم یه خورده تغییر کرده و باید بیشتر هوای فرزندانشون رو داشته باشند.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.